Gülüş tasarımı nedir?

Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri ”gülüş tasarımı” dır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Multidisipliner bir yaklaşım olan gülüş tasarımı, birçok işlemin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Her hastanın estetik gereksinimleri farklı olacağından yapılacak olan işlemler kişiye özel olarak belirlenir. Bu işlemler belirlenirken hastanın; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınır.
Öncelikle var olan çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilir, diş temizleme işlemleri uygulanır. Sonrasında ise hastaların ihtiyaçlarına göre işlemler belirlenir. Bu işlemler genellikle; gingivektomi adı verilen diş eti estetiği girişimleri, diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri, diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamalarıyla telafi edilmesi, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedaviler (tel tedavisi) olarak sayılabilirler.

Gülüş Tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımında ilk olarak hastanın estetik beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek çok önemlidir. Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir ve planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınır.

Implant

Eksik diş veya dişler yerine, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküne implant denir. Tek diş eksikliklerinde boşluğun yanındaki dişleri kesip küçültmeden uygulanması avantajlarındandır. Total dişsizliklerde ise protezin tutuculuğuna büyük katkı sağlar.

implant , antalya, turkey

İmplant Uygulaması nasıl yapılır?

Diş implant uygulaması çoğunlukla iki aşama olarak yapılır. Birinci aşamada eksik dişin olduğu bölgeye lokal anestezi ile uyuşturularak diş eti kaldırılması uygulanır. Daha önceden ölçümleri yapılarak belirlenen kemik kalınlığı ve uzunluğu dikkate alınarak implant için diş kemiğinde yer hazırlanır. İkinci aşamada ise diş kemiğine yerleştirilen kök baz alınarak üzerine diş vidalama işlemi yapılır.

İmplant Üstü Kuron ve Köprü Protezleri

Kemik iyileşmesini takiben implantın yüklenmesi ile birlikte, hiçbir sağlıklı dişe zarar vermeden eksik dişler tamamlanabilmektedir. İmplant üstü protezlerde de aynı doğal dişlerde olduğu gibi metal destekli veya daha estetik tam seramik sistemlerden faydalanılabilir.
Son yıllardaki bir diğer gelişme ise, implantların ağız içerisinde görülen kısımlarının da seramikten (zirkonyum) hazırlanması ve de bu sayede özellikle ince bir dişeti yapısına sahip bireylerde metal yansımasının engellenmesidir.

Kuron Protezi

Kuron protezi, herhangi bir sebeple küçültülen dişin üstü kaplanarak yapılır. Aşağıdaki durumlarda kuron protezi uygulamak gerekir:
Yetersiz diş dokusu desteği olan dolgu restorasyonlarında;
Zayıflamış dişlerin kırılmasını önlemek için;
Diş implantlarına üst yapı olarak; Kırılmış, şekli bozulmuş, rengi değişmiş dişlerin tedavisinde kuron protezleri uygulanır.

Köprü Protezi

Herhangi bir sebeple diş kaybı olduğunda, komşu dişler oluşan boşluğa doğru hareket etmeye başlar. Bunun sonucunda, diş eti problemleri, boşluğa devrilmeye bağlı kemik erimeleri, estetik sorunlar ve çiğneme kuvvetlerinde dengesizlikler meydana gelir. Kısacası, ağızda oluşan boşluklar implant ya da köprülerle restore edilmezse, komşu dişlerde de problemler olur.
Bir veya birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda, ağızdaki boşluğun doldurulması için boş bölgenin yanındaki dişler küçültülür ve onların üstüne geçen yapılardan destek alan, köprü şeklinde bir protez yapılır.

İmplant Üstü Hareketli Protezler

Anatomik kısıtlamaların ve de implant yapılacak kemik miktarının sabit bir protez hazırlanmasına imkan sağlayacak sayıda implant yerleştirilmesine izin vermediği durumlarda, implant üstü hareketli protezlerin kullanılması tercih edilmelidir.

Özellikle alt çene total dişsiz hastalarda hareketli protez kullanımı, protezin tutuculuğunun yetersiz kemik miktarı, dil ve de yanaklar gibi hareketli organlar nedeniyle neredeyse imkansızdır. Böyle bir vakada günümüzde tercih edilen en basit çözüm, ön bölgeye yerleştirilecek minimum iki veya dört implantın üzerine yapılacak bir total protezdir.

Bu protezlerin geleneksel hareketli protezlere oranla çok sayıda avantajı vardır:
Tutuculukları çok daha iyidir,
Hastaya kullanım konforu sağlar,
Daha etkin bir çiğneme yapılabilir,
Hastanın adaptasyon süreci daha basittir,
Hasta normal konuşmasına kısa sürede kavuşabilir,
Kalan kemik dokusu korunmuş olur,
Klasik total protezlere oranla daha küçük hazırlanabilir,
Gerektiğinde hasta tarafından kolaylıkla çıkartılabilir.

Root Canal Treatment

Kanal tedavisi (Endodonti) nedir? 


Kanal tedavisi (Endodonti) nedir? nasıl yapılır?

Yetişkin olmayan insanlarda 28, yetişkin olanlarda 32 adet bulunan dişler üç farklı oluşumdan ibarettir. Kesici dişler, köpek dişleri ve azı dişleri. Ayrıca çocuklarda ilk çıkan ve 5-6 yaşlarına kadar ağızda kalan dişlere de süt dişleri adı verilir. Dişler işlevsel olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz organlar arasındadır. Bu yüzden dişlerimizi bakımlı tutmak önemlidir. Eğer dişlerimize yeteri kadar önem vermezsek ciddi problemlere yol açmaktadır.

Kanal tedavisi olarak bilinen (Endodonti) sinirin (Pulpa) kendini tamir edemeyecek şekilde hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Pulpa dişin en iç kısmında bulunan dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu, dişe canlılık veren dokudur. Genellikle kırık dişlerde veya derin çürüklerde bakteriler pulpanın iltihaplanmasına yol açar.

İltihaplı veya hasar görmüş sinir çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyona neden olur ve diş kaybedilir. Pulpa dokusunun çıkartılarak kanal boşluğunun temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulması gerekir. Bu işlemler bütünü, kanal tedavisi olarak tanımlanır.

Dişe son şansını veren bir tedavi yöntemi olan kanal tedavisi uygulanmış bir diş ömür boyu kullanılabilir. Ancak doğal dişlere göre daha kırılgan olabilir.

Kanal tedavisi tek seansta yapılabileceği gibi dişteki enfeksiyonun durumuna göre 2 veya 3 seans da sürebilir.

Cosmetic Dentistry

Kompozit Dolgular

Kompozit Dolgular (beyaz dolgu/estetik dolgu)

Doğal, diş görünümünde dolgulardır. Çürük dişlere tedavi amaçlı uygulandığı gibi; kırık, aşınmış, renklenmiş dişlere estetik amaçlı da uygulanmaktadır.
Nasıl yapılır?
Dişin çürüğü temizlendikten sonra oluşturulan boşluğa “bonding” denen özel bağlayıcı ajan sürüldükten sonra tabaka tabaka uygulanır ve ışıkla sertleşmesi sağlanır. Dolgu tamamlandıktan sonra düzeltme ve cila işlemleri yapılır.

Kompozit Laminalar

Kırık, renk ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi veya dişler arası boşlukların kapatılması için kompozitle yapılan kaplamalardır. Klinik ortamında, laboratuvar işlemi gerekmeden, tek seansta yapılabilmesi ve dişte herhangi bir aşındırma yapmadan da uygulanabiliyor olması avantajlarıdır.

Porselen Laminalar

Estetiği sağlamak amacıyla kırılmış, aşınmış, renklenmiş, çapraşık veya aralıklı dişlere yapılan uygulamalardır. Lamina uygulanacak dişin ön yüzeyinden az miktarda aşındırma yapılarak dişler hazırlandığı gibi hiç aşındırma yapmadan da uygulama olanağı vardır.
Ölçü ve laboratuvar aşamalarından sonra hazırlanan porselenler dişin ön yüzeyine yapıştırılır. Çok ince olmaları ve ışığı geçirmeleri nedeniyle estetik beklentileri karşılamaktadır.

Beyazlatma (bleaching)

Dişlerin doğal rengini birkaç ton açma yöntemidir. Dişlerinin renginden memnun olmayan veya herhangi bir nedenle rengi koyulaşmış dişi bulunan kişilere yapılır.
Beyazlatma, diş hekimi gözetiminde yapıldığında güvenlidir.
Uygulamaya başlamadan önce dişin doğal renk tonu tespit edilir, kişinin beklentisi de göz önünde bulundurularak seans sayısı belirlenir.

Tam Seramik Kaplamalar (full porselen kronlar, empress, e-max vs)

Güçlendirilmiş özel porselen yapılardır. Alt yapı olarak metal kullanılmadığı için doğal dişe yakın görüntüsüyle yüksek estetik beklentileri karşılamaktadır.

Zirkonyum Destekli Porselenler (diş kaplama)

Zirkonyum, beyaz bir alaşımdır. Zirkon dişler, bugüne dek diş estetiğinde ulaşılan en kaliteli ürünlerden biridir. Sağlamlığı, doku ile uyumu ve doğal görüntüsü ile diş estetiğinin vazgeçilmez ögesidir. Metal destekli porselenlere göre daha estetiktir. Kendi dişleri kadar doğal duran ve kendi dişlerinden daha da sağlam olan bu dişlerle hayata karşı yeni bir gülüş kazanır.

Orthodontics Dentistry

Ortodonti Nedir ?

Dişlerdeki çapraşıklıkların, çeneler arası uyumsuzlukların, kapanış bozukluklarının önlenmesini, durdurulmasını ve tedavisini kapsayan diş hekimliği dalıdır. Ortodonti tedavisi diş ve ağız yapısında eğrilik, çarpıklık ve yapısal bozukluğu olan herkese uygulanabilir. Halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen bu tedavinin asıl adı ortodontidir. Bu tedavi uygulamaları kesinlikle sağlık sorununa yol açmazlar. Yani diş teli yönteminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Tedavi süreci yalnızca estetik amaçlı olmayıp, çarpıklık veya eğriliğin yol açtığı konuşma bozukluğu, diş gıcırdatması gibi sağlık sorunlarının da tedavisini kapsamaktadır. Ortodonti tedavisi, bu konuda uzman olan ortodontiste gittiğiniz ilk günden itibaren başlar. Ağız yapısı incelenir, herhangi bir çürük, apse, iltihap veya diş eti problemlerinin varlığı araştırılır. Eğer bunlardan herhangi biri bile varsa, önce buna yönelik tedavi uygulanır, sonra ortodontiye geçilir. Çünkü sağlıklı bir diş zemininin olması ile sağlıklı bir tedavi gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Herkes İçin Uygulanabilir mi?

Ortodonti tedavi her yaştan kişiye uygulanabilir, Dişlerinde çarpıklık olanlara, Süt dişleri düşmediği halde kalıcı dişi ağzına sürenlerde,
Özellikle ağzından nefes alma, ağzı açık uyuma ya da horlayan kişilerde,
Parmak emme, yalancı emzik ya da biberon kullanan çocuklarda,
Çenelerinizin dıştan ya da içten şekli ve biçimlerinin bozukluğunda,
Alt ve üst çenede kapatma sorunları olanlara, Dişler düzgün hizalanmamış ise, Dişlerin arasında boşluk olan herkes için uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

Pediatric dentistry

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk diş hekimliği (Pedodonti) doğum anından ergenlik döneminin sonuna kadar geçen dönemde ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunları inceleyen ve bunlara çözüm getiren bir bilim dalıdır. Çocukların süt dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte kalıcı dişlerin çıkmasına kadar geçen sürede diş sistemi de farklı dönemlerden geçer. Bu geçen sürede diş sürme bozukluklarının takip edilmesi ve bunların önlenmesi, süt dişleri ve kalıcı dişlerde olan çürüklerde tedavi uygulanması, erken diş çekimi sonucunda oluşacak dişsiz alanların bozulmaması için farklı apareyler uygulanarak korunması, dişsiz doğan çocuklarda protezlerin uygulanması gibi farklı uygulamaları içine alan bir bilim dalıdır.

Çocuklarda dişler ne zaman sürer?

Çocuklarda dişler yaklaşık olarak 6 aylıktan itibaren sürmeye başlar. Bu sürme dönemi bazı çocuklarda 10-11 ayı bulabilir.Çok fazla endişelenmemek gerekir. Çocukların 3 yaşından itibaren, ağızlarında toplamda 20 tane süt dişi olur. Aile açısından genellikle endişeyle karşılanan bu süreç aslında çok normaldir. Çocuklarda daimi dişler 6 yaşından itibaren başlar. Kalıcı dişler 12-13 yaşına kadar yetişkin dönemdeki diş sayısına tamamlanır.

Süt dişleri tedavi edilmeli midir?

Kalıcı dişler gibi çürük süt dişleri de tedavi edilmelidir. Böylece oluşabilecek daha büyük problemlerin önüne geçilebilir.

Çocuklarda diş çürüklerinin azaltılması için ne yapılmalıdır?

Çocuklara diş fırçalarken yardımcı olunmalıdır. Dişlerini kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce, günde iki defa fırçalamaları sağlanmalıdır. Çocukların erken yaşlarda diş doktoruna götürülmesi ve çürük oluşmasını engellenmek için dişlerine fissür örtücü uygulanması sağlanmalıdır.

Diş doktoru tarafından çocuklara yapılan uygulamalar nelerdir?

Çocuk diş doktorları, çocuklarda süt dişlerini ve sürekli dişleri çürükten ve periodontal hastalıklardan korumak için farklı yöntemler uygulamaktadır. Bunlar; çocuklara ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama yöntemlerinin öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması, sistemik florür uygulamasının yapılması ve fissür örtücü uygulanması gibi yöntemlerdir.

Dental Botox

Diş Hekimliğinde botoks nedir?

Diş Hekimliğinde botoks nedir?

Tıpta ve diş hekimliğinde botoks (dental botoks) çeşitli durumlarda tedavi ve kozmetik amaçlı kullanılan Botoks kas kasılmasını belirli bir süre ile bloke etmektedir. Botoks, sinirden gelen uyarı sonrası kasın kasılması için gerekli olan maddenin salınımını engelleyerek etki eder. Etkisi 6 ay kadar sürer ve geri dönüşümlüdür. Yani senede 2 kez uygulanabilir. Aynı zamanda ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır, özellikle eklem rahatsızlığı olan hastalarda bu etkisinden faydalanılmaktadır.

Diş hekimliğinde kullanım alanları

  • Çiğneme kaslarının aşırı kasılmasına bağlı çene yüz ağrıları,
  • Diş gıcırdatma (bruksizm),
  • Diş sıkma,
  • Gummy smile (gülerken diş etlerinin fazla görünmesi),
  • Görüntüsünün düzeltilmesi,
  • Kırışıklıkların düzeltilmesi.

SAĞLIĞINA ve GÜLÜMSEMSİNE GERİ HAVUŞAN HER HASTA BİZİM ÖDÜLÜMÜZDÜR.
Yıllar içerisinde yaratılan güven. 60.000’den fazla. Meslekteki 28.yılımızı beraber kutluyoruz.

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Periodontoloji Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Diş eti hastalıkları belirtileri: Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

Sigara, hormonal değişiklikler, kötü ağız hijyeni, ilaç kullanımı, diabet, ağız diş yapısına uygun olarak yapılmamış porselen kron ve köprüler, kötü beslenme.

Diş eti hastalıkları belirtileri

Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz…

Diş ve dişeti kenarında siyah alanlar, ağız kokusu ve ağızda kötü tat, diş etlerinde kaşıntı ve rahatsızlık hissi, dişetlerinde yanma, dişeti cebinden iltihap gelmesi, dişetlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet, dişlerde sallanmalar, kızarıklık, şişlik.

Dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklara periodontal hastalık denir. Diş eti sağlığının kötü durumda olması ilerleyen dönemlerde dişin kaybına neden olabilir. Dişeti iltihabının ilk aşamasına ”gingivitis” denir. Gingivitis düzenli ağız bakımı ve temel diştaşı temizliği ile geri döndürülebilir. Dişetinin basit iltihabı ilerlerse ”periodontitis” denilen ve çene kemiğinin kaybına neden olan diş eti hastalığına neden olabilir.

Diş Eti Kanaması

Dişetleriniz kanıyorsa dişetinde enfeksiyon olabilir veya dişetleri iltihaplanma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin ve muhakkak diş hekiminize başvurun.

Tedavi Yöntemleri

Dişeti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi diş taşı temizliği dir.Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır.
Erişkinlerde diş kayıplarının büyük çoğunluğunu diş eti hastalıkları oluşturmaktadır. Diş eti tedavisi, diş hekimliğinde temel tedavidir ve diş eti hastalıklarında erken müdahalede başarı şansı yüksektir.

Hipnoanestezi (Hypnodontics)

Dentistry (Hypnodontics)

Diş hekimliğinde uygulanan hipnoza “hipnodonti” denmektedir.

Korku ve Kaygının Giderilmesi

Dişhekimliği, hastaların en çok kaygı ve korku duyduğu hekimlik alanlarındandır. Önceden yaşanmış kötü tecrübeler, ya da çevresel faktörler sonucu öğrenilmiş korkular, hastaların dişhekimine gitmesi ve tedavi olması hususunda zorluk yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu endişe ve korkular ağız ve diş sağlığında ciddi problemlere yol açabilir. Oysa bu tip korkular, gerçekleştirilen ilk tedaviden sonra, bizzat hastalar tarafından çoğunukla “yersiz” korkular olarak nitelendirilmektedirler. Ancak yine da bazı kişilerin bu endişeler sebebiyle dişhekimi muayenehanesinde çok ciddi sıkıntılar yaşadığı bir gerçektir. Hipnoterapi, bu tip korku ve kaygıların tamamiyle giderilmesi konusunda çok etkin bir araçtır.

Hipnoanestezi

Ağrısızlığın hipnotik telkinlerle gerçekleştirilmesi demektir. Önceki paragrafta bahsedildiği gibi, diş tedavisi ve iğne konusunda çok ciddi korkuları olan kişilerde, ilaç allerjisi ya da sistemik rahatsızlıklarından dolayı anestezik madde kullanılamayacak hastalarda ağrısızlık hissinin ve uyuşukluğun temini için hipnotik telkinlerden yararlanılabilir. Hasta hipnotik transa alındıktan sonra uygun telkinlerle istenen bölgede güçlü bir uyuşukluk ve hissizlik temin edilir. Bu şekilde oluşturulan hipnoanestezi ile en ciddi operasyonlar dahi, hiçbir anestezik ilaç kullanılmadan gerçekleştirilebilir.